7/24 saat
+90 324 326 70 97

DİŞLERİNİ TEMİZ TUT, SAĞLIĞINI KORU

Ağız ve diş sağlığının öneminden bahseder misiniz? Günlük diş bakımı nasıl olmalı?

İnsan hayata geldiği andan itibaren beslenmeye muhtaçtır. Bu bebekliğin ilk yıllarında dişsiz olmamız sebebiyle anne sütü ile olurken yıllar içerisinde gelişip büyüdükçe yalnızca süt beslenme ihtiyacımızı karşılamaz hale gelir ve çıkan dişlerimizle beraber beslenme alışkanlıklarımız da değişiklik gösterir.

Sağlıklı dişlere sahip olmak bir ayrıcalık olmak yerine en doğal hakkımızdır. Ancak dişlerimizin sağlığını sürekli kılmak bizim sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluğun bilincinde olan her birey mutlaka günde en az iki kez üç dakika dişlerini fırçalamalıdır. Ağız ve diş bakımı yalnızca diş fırçalamaktan ibaret değildir beraberinde mutlaka dilimizi de fırçalamalıyız ve zaman içerisinde nasıl kullanıldığını öğrenerek diş ipi de kullanabilmeliyiz.

Küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için ne tavsiye edersiniz?

Bizler alışkanlıklarımızı öğrenerek ve taklit ederek kazanırız. Çocukluk dönemi alışkanlıklarımızı en çok anne baba ve aile büyüklerimizden ediniriz. Evlerimizde diş fırçalama alışkanlığı edinene kadar diş fırçalama takip çizelgesi oluşturabiliriz. Çocuklar için tasarlanan fırça ve macunları tercih edebiliriz. Ve özellikle küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı edinmek için aile büyüklerinden birisinin çocuk ile diş fırçalama seansı yapması da bir yöntem olabilir. Unutmayalım ki “Büyükler yapar, çocuklar görür.”

×

 

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki kişilerimizden birine tıklayın.

×