7/24 saat
+90 324 326 70 97

ÇOK ŞEKER YEME, DİŞLERİNİ ÇÜRÜTME

Şekerin dişleri çürüttüğü yönünde geçmişten bugüne birçok söylenti gelmektedir. Peki, gerçekten şeker dişleri çürütür mü? Evet, şeker ile diş çürüğü doğru orantıdadır. Ne kadar çok tüketildiğiyle değil de ne şekilde tüketildiği ile alakalıdır.

Diş çürüğü bakterilerin dişin mine tabakasını aşılandırarak zedelenmesi sonucu oluşur. Şekerli bir şey yediğinizde dişin ağrıma yapması da bu nedendir. Yani şekerli tatlı bir şey yediğinizde bakteriler bunu aside çevirir. Aside çevirme süresi ise 20 saniye alır. Etkisi ise 30 dakika kadar devam eder. Yani ağrıma bu süre zarfında olur ve diş sürekli tüketimde çürümeye başlar. Şeker dişleri çürütür mü sorusu çok tartışılmaktadır. Ama kesin ve gerçek olan şudur ki tatlı bir şey doğrudan dişi çürütür. Yeme şekliniz nasıldır? Şekeri ısırarak çiğneyerek mi yiyorsunuz eğer öyleyse dişleriniz çürümeye yüz tutar.

Peki, ne yapmak gerekir?

Özellikle çocuklar pipetli bardaklarla soda, kola gibi içecekleri tüketmemelidir. Çünkü pipetle içilen içecekler dişin arasında oluşan bakteriler için daha fazla asit oluşturmaktadır. Bu da dişin çürümesine neden olmaktadır. Yani pipet yerine bir iki dakikada hızlı tüketmek, pipetle tüketmekten daha az zarar verir. Çükü çocuklarda dişler henüz oturmamıştır. Yani daha çok hassasiyet göstermektedir. Tüketimden sonra mutlaka ağız çalkalanmalı ve dişler fırçalanmalıdır.

Fazla kaloriye sahip olan şeker tüketimi az miktarda olmalıdır. Kimi bilgilere göre şeker dişe direk etki etmediği yönündedir. Fakat diş çürüğüne neden olan bakterilerin en sevdiği gıdadır şeker. Şekerle doyan bakteriler farklı asitler salgılayarak diş çürümesine neden olur. Diş çürüğüne neden olan diş minesini zedeleyen bu bakteriler aynı zaman da dişlerde deliklerin meydana gelmesine de neden olur.

Şeker dişleri çürütür mü sorusunun en kesin cevabı çürüttüğü yönündedir. Çok şeker tüketmek yerine belli aralıklarla şeker tüketimi yapmak gerekmektedir. Çocuklara küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak gerekir. Böylelikle diş çürümesinin bir nebze önüne geçmiş olunur. Çocuklar kadar yetişkinlerde dişlerini sık ve temiz fırçalamalıdır. Asit salgılayan ve bakteriye neden olan yiyeceklerden mümkün olundukça uzak kalınmalıdır.

×

 

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki kişilerimizden birine tıklayın.

×