7/24 saat
+90 324 326 70 97

İmplantoloji

27 Tem, 2021 | Beyhan GÖK | Yorum Yok

İmplantoloji

İmplantlar,  kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilen ,titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. Lokal anestezi altında yarım saat kadar süren bir operasyonla yerleştirilirler.Ağızda ömür boyu sorunsuz fonksiyon görmeleri amaçlanır. İmplantların yüzeyleri özel işlemlerden geçirildiği için kemiğe özel bir bağ oluşturarak mekanik ve hücresel tutunurlar. Bağlantının oluşması için 3-6 ay arasında beklenmesi en ideal yöntemdir. Son yıllarda beklenmeden protez yapılması konusunda araştırmalar vardır.
 
İmmediat yükleme denen bu yöntemde dokunun durumu,implant bölgesi,yerleştirme sırasında uygulanan tork kuvveti,laboratuar gibi bir çok kriterin birbiriyle tam uyumlu olması gerekmektedir. Bu ilişkilerdeki minimal uyumsuzluklar implantın kaybıyla sonuçlanacağı için bekleme sürelerine tam olarak uyulması hastanın menfaatinedir. Çekim boşlukları ve iyileşmiş kretlere uygulanan implantların, yapılan erken yükleme altındaki reaksiyonları karşılaştırılmış, sonuçta immediyat (hemen)yüklemede %20 kayıp riski tespit edilmiştir.
 
Kimlere implant yapılabilir?
* Puberte (buluğ çağı) dönemini bitirmiş erişkinlere
* Genel sağlık durumunu etkileyen hastalıkları olmayanlara
* Diyabetlilerde, diyabeti kontrol altında ve regüle olanlara
* İmplant yapılacak bölgede yeterli kemik dokusu bulunanlara(ÜST ÇENEDE SİNÜS YÜKSELTME ALT ÇENEDE FARKLI AUGMENTASYONLARLA YETERSİZ KEMİK DOKUSU BULUNANLARA BİLE ARTIK İMPLANT YAPILABİLİYOR!)
* İmplant yapmak için üst yaş sınırlaması yoktur.
 
Hangi durumlarda implamant yapılır ?
1) Tek diş eksikliğinde
2) Birkaç diş eksikliğinde
3) Hiç dişi olmayanlarda
4) Kemik yetersizliği durumlarında
 
İmplant Yerleştirilerken veya Daha Sonra Ağrı Olur Mu?
Normal cerrahi prosedürde implant lokal anestezi altında yerleştirilir ve işlem ağrılı olmaz. Ancak 3-4 saat sonra anestezinin etkisi geçtiğinde bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Rahatsızlığın şirddeti hastadan hastaya değişir ancak bir çok hastada çok önemli bir şikayet olmamaktadır. Bazı hastalarda operasyonu takip eden birkaç gün değişik şiddette ağrı görülür. Şişme, veya bölgede renk değişikliği de görülebilir.
 
×

 

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki kişilerimizden birine tıklayın.

×