7/24 saat
+90 324 326 70 97

RVG (Radiovisiography)

26 Tem, 2021 | Beyhan GÖK | Yorum Yok

RVG (Radiovisiography)

RVG (Radiovisiography) adı verilen yöntemde, film çekimi bilinen eski Diş Röntgen filmleri yerine, onun vazifesini gören elektronik sensörler sayesinde yapılmaktadır. Bu sensörler, görüntüyü direkt olarak bilgisayar ekranına aktarmaktadır. 

DİŞ HEKİMLİĞİNDE RÖNTGEN GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİNDE SON YILLARDAKİ EN BÜYÜK BULUŞ OLAN RVG NİN DİĞER KLASIK RÖNTGENE GÖRE AVANTAJLARI:

1- İşlem eski röntgen filmlerinden daha az sürede ve daha az X ışınıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu da eski röntgen filmlerimizi görüntüleyebilmek için gereken radyasyonu (filmi çekilen dişin bölgesine bağlı olarak) %90 azaltmaktadır. 
2- RVG üzerinde kemik yoğunluğu, kanal boyu ölçümü gibi işlemlerde yapılabildiği için özellikle implant , kanal tedavisi gibi uygulamalarda klasik röntgene göre olağanüstü avantajları vardır.
3- Yöntemde eski röntgen filmlerimizdeki gibi “film banyosu” da gerekmediği için, banyo işleminde kullanılan zararlı kimyasal ajanlar artık devre dışı kalmıştır. Bu da muayenehanede çalışan personel açısından ve zaman acısından olumludur.
4- RVG den elde edilen digital görüntüler, bir kağıda çıktısı alınarak, CD veya diskete kaydedilerek hastalarımıza verilebilmekte ve görüntü kalitesi bozulmadan saklanabilmektedir. Bu da, eski röntgen filmlerinin görüntülerinin zamanla bozulması nedeniyle, digital filmlerin ayrı bir avantajı olarak gösterilmektedir

×

 

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki kişilerimizden birine tıklayın.

×