7/24 saat
+90 324 326 70 97

Dişeti Hastalıkları

26 Tem, 2021 | Beyhan GÖK | Yorum Yok

Dişeti Hastalıkları

Dişeti iltihabının ilk aşamasına “gingivitis” denir. Gingivitis düzenli ağız bakımı ve temel diştaşı temizliği ile geri döndürülebilir. Dişetinin basit iltihabı ilerlerse “periodontitis” denilen ve çene kemiğinin kaybına neden olan diş eti hastalığına neden olabilir. 

Dişeti Hastalıklarının Nedenleri

Genetik Faktörler; Sigara, Hormonal değişiklikler, Kötü Ağız Hijyeni, İlaç kullanımı,Diabet, Kötü Yapılmış Kuron ve Köprüler, Kötü Beslenme 

Dişeti Hastalığının Belirtileri; Dişlerde kaşıntı ve rahatsızlık hissi, Dişeti cebinden iltihap gelmesi, Dişetlerinde çekilmeler, dişlerde sallanmalar, Diş ve dişeti kenarında siyah alanlar, Ağız kokusu ve ağızda kötü tat, Dişetlerinde yanma, kızarıklık, şişlik, Stres ve diş gıcırdatma 

Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır. Sağlıklı dişeti kanamaz. 

Dişetleriniz Kanıyor Mu?

Dişetleriniz kanıyorsa dişetinde enfeksiyon olabilir veya dişetleri iltihaplanma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Dişlerinizi fırçalamaya devam edin ve diş hekiminize başvurun. Diş fırçanızı hiç kimseyle paylaşmayın. Dişleri çürüten bakteriler kişiden kişiye bu yolla geçer. 

Çocuklara dişlerini fırçalarken yardım edin. Çocuklar yedi sekiz yaşlarına gelene kadar dişlerini fırçalarken yardım isterler. On yaşına gelene kadar diş ipliğini kullanmalarına yardım edin. Florlu diş macununu az miktarda fırçanın üzerine sıktıktan sonra dişlerini nasıl fırçalayacaklarını gösterin. Altı yaşından küçük çocuklar içinde flor miktarı az olan diş macunlarından kullanmalıdırlar. 

Dişeti Hastalığında Uygunlanan Tedavi Yöntemleri 

Profesyonel Diştaşı Temizliği ; Diş ve dişeti kenarında oluşan diştaşları ve zararlı dokular uzaklaştırılır. Ağızda sürekli diştaşı meydana geliyorsa düzenli olarak (6 ayda bir) diştaşı temizliği yapılması gerekir. 

Küretaj(Kök Yüzeyi Düzleştirme) ; Diş taşları ve zararlı dokular diş eti cebini ve kök yüzeyini kaplamışsa uygulanır. Diş kök yüzeyindeki diştaşları ve zararlı dokular küret veya lazerle uzaklaştırılır ve dişetinin kök yüzeyini sıkıca sarması sağlanır. 

Flap Operasyonu ; Kök yüzeyindeki taşlar ve zararlı dokular küretajla yeterince uzaklaştırılamayacaksa o bölge cerrahi olarak açılır. Zararlı dokular ve gerekiyorsa dişetinin bir kısmı çıkartılır. Açılan bölgede kemik kaybı çok fazla ise işlem sırasında yapay kemik grefti veya hastadan alınan kemik dokuları konulabilir. 

Dişeti Hastalıklarının Erken Safhadaki Tedavisi Önemli

Dişeti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisinin genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesidir. 

Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır. Dişeti hastalıklarının erken safhalarında uygulanan bu işlemler genellikle yüz güldürücü sonuçlar için yeterli olmaktadır. 

Daha ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalenin amacı; derin ceplerdeki diş taşlarını ve hastalıklı dokuları ortamda uzaklaştırarak iyileşmenin olabilmesi için kök yüzeylerini düzleştirmek ve dişetlerine kolay temizlenebilmesi için şekil vermektir. Tedavilerden sonra periodontal hastalar periyodik olarak görülmelidir. Periodontal tedavi ile elde edilen olumlu sonuçları korumanın tek yolu dişlerin fırçalanması, diş ipi ve bakteri birikintilerini ortamdan uzaklaştıran kimyasal ajanların düzenli olarak kullanılmasıdır ve en önemlisi diş hekiminin önerdiği aralıklarla kontrolünüzü yaptırmaktır.

Sağlıklı Dişetleriniz İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her gün dişlerinizi doğru şekilde fırçalayın ve diş ipi kullanın, dengeli beslenin. Kendi kendinizi muayene etmeyi öğrenin ve rutin olarak bunu yapın. Böylece herhangi bir ağız içi veya dişsel değişikliğin ilk sinyallerini yakalayabilirsiniz, Senede en az iki kere diş hekimine gelerek kontrol ve diş taşı temizliği yaptırın.

Estetik Dişeti Düzenlemeleri

Dişeti manikürü-gingivoplasti: Gummy smile denen gülünce dişetlerinin fazla göründüğü durumlarda tek seanslik bir operasyonla dişetlerini gülme hattı hizasına çekmek mümkündür.

Dişeti grefti: dişeti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere doku ilave ederek uzamış gibi görünen diş boylarını seviyelendirmek mümkündür. 

Dişeti efektli porselenler: Tamamen dişeti çekilmesine uğramış ve cerrahi olarak telafisi zor veya imkansız bölgelere dişeti rengini taklit eden porselen uygulamalar yapılabilir.

Yorum Yaz

Yorum Yap

Lütfen Yorumlarınızı ve İncelemelerinizi Yayınlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum ve İnceleme Yok

×

 

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki kişilerimizden birine tıklayın.

×